BRASS BASEBALL LEAGUE
1996 SPRING DRAFT

ROUNDS 1-4
ROUNDS 5-7

Round One Round Three
1 South Bend Quilvio Veras 61 South Bend TJ Mathews
2 Team X Ricky Bottalico 62 South Bend Ozzie Timmons
3 Bloomington Andy Pettite 63 Bloomington Mike James
4 South Bend Javier Valentin 64 Santa Barbara Jose Parra
5 Cook County Derrick Gibson 65 Cook County Yamil Benitez
6 Minnesota Steve Sparks 66 Cook County Keith Lockhart
7 Emerald City Jose Cruz Jr. 67 Richmond Pedro Borbon
8 Box City George Arias 68 Richmond Alan Embree
9 Team X Brad Radke 69 Motor City Vaughn Eshelman
10 Crown Point Esteban Loaiza 70 Crown Point Paul Menhart
11 St. Lucie Rocky Coppinger 71 SoCal Todd Helton
12 Racine Mark Grudzielanek 72 Racine Al Reyes
13 Team X Tyler Green 73 Tolar Roger Bailey
14 St. Lucie Jon Nunnally 74 Cook County Fred Garcia
15 Box City Tom Goodwin 75 St. Lucie Chris Fussell
16 Minnesota Jamie Brewington 76 Naptown Ryan Bowen
17 Emerald City Shannon Stewart 77 Nashville Ben Davis
18 Bloomington Bryan Rekar 78 Arlington Steve Parris
19 Minnesota Geoff Jenkins 79 Cook County Gabe Alvarez
20 South Bend Steve Gibralter 80 East Indy Doug Johns
21 Bloomington Ariel Prieto 81 Hessville Justin Thompson
22 Long Island Mark Petkovsek 82 SoCal Ed Hurtado

23

Long Island Herb Perry 83 Richmond Greg Zaun

Type A Compensation

84 Box City Rick Krivda
24 Arlington Scott Karl

Bonus

25 Box City Bob Wolcott 85 Team X Rafael Orellano
26 Charlevoix Chris Snopek 86 South Bend Tim Crabtree
27 Motor City Livan Hernandez 87 Bloomington Mike Drumright
28 Nome Mariano Rivera 88 Santa Barbara Sal Fasano
29 Long Island Sandy Martinez 89 Motor City Rich Delucia

Round Two

90 Nome Mike Simms
30 Charlevoix Matt Drews 91 Minnesota Ron Coomer
31 Richmond Mike Sweeney 92 Motor City Scott Klingenbeck
32 Bloomington Bartolo Colon 93 Crown Point Brian Civens
33 Santa Barbara Osvaldo Fernandez 94 Racine Terry Adams
34 Cook County Luis Andujar 95 St. Lucie Jerald Clark
35 Nome Matt Lawton 96 Naptown Howard Battle
36 Emerald City Tomas Perez 97 Nashville S. Wojchewski
37 Minnesota Jamie Jones 98 East Indy Rich Aurilia
38 Motor City Jeff D'Amico 99 SoCal Jim Corsi
39 Crown Point Lyle Mouton 100 Hessville Rich Amaral
40 East Indy George Williams 101 Nashville Manny Alexander
41 Racine A. Encarnacion 102 Long Island Bob Wells
42 Tolar Mike Mimbs 103 Box City Matt Karchner
43 Cook County Shane Andrews

Round Four

44 St. Lucie Chad Hermansen 104 South Bend Ryan McGuire
45 Naptown Bryce Florie 105 South Bend Jay Powell
46 Nashville Edgar Renteria 106 Bloomington Ken Robinson
47 Arlington Glen Dishman 107 Santa Barbara Tavo Alvarez
48 Cook County John Ericks 108 Crown Point Tim Bogar
49 SoCal Scott Spiezio 109 Nome Melvin Bunch
50 Hessville Chad Fonville 110 Emerald City Paul Konerko
51 Charlevoix Jermaine Dye 111 SoCal John Wehner
52 Long Island Mark Loretta 112 Motor City Jeff Parrett

53

Nome Amaury Telemaco 113 Richmond Pascual Perez

Type B Compensation

114 St. Lucie Ron Wright
54 Santa Barbara Danny Graves 115 Racine Mike Birkbeck
55 Bloomington Chris Widger 116 Tolar Jim Dougherty
56 Box City Brian Keyser 117 Wauwatosa Todd Haney
57 Bloomington R. Robertson 118 St. Lucie Mark Johnson
58 Racine Marshall Boze 119 Naptown Donnie Wall
59 Richmond Donnie Sadler 120 Motor City Joe Randa
60 St. Lucie Candy Maldanado 121 East Indy Billy Percibal
      122 Arlington Jamey Wright
      123 Minnesota Billy McMillion
      124 Hessville Dough Bochtler
      125 Charlevoix John Frascatore
      126 Long Island Clint Sodowsky
      127 Box City Damon Berryhill