BRASS BASEBALL LEAGUE
1997 SPRING DRAFT

ROUNDS 1-4
ROUNDS 5-8
ROUNDS 9-16

Round 1

Round 3

1 Ann Arbor Dmitri Young 57 Ann Arbor Jason Grimsley
2 Racine Jose Rosado 58 Racine Dave Telgheder
3 Box City Miguel Tejada (AM) 59 Motor City Fernando Tatis (AM)
4 Naptown Luis Castillo 60 St. Lucie Dan Naulty
5 So Cal Jermaine Allensworth 61 Crown Point Marvin Benard
6 Box City Carl Pavano (AM) 62 Cook County Ralph Millard
7 Iowa Kris Benson (AM) 63 Iowa Jackson Melian (AM)
8 Ann Arbor Edgard Velazquez (AM) 64 Santa Barbara Chris Carpenter (AM)
9 Hessville Alex Gonzalez (AM) 65 Hessville Tony Graffanino
10 Midwest Omar Olivares 66 Midwest Eli Marrero (AM)
11 Bloomington Willie Adams 67 Bloomington Dario Veras
12 Cook County Brian Giles 68 Richmond Sidney Ponson (AM)
13 Minnesota Matt Morris 69 St. Lucie Juan Samuel
14 Nashville Francisco Cordova 70 Long Island Huck Flener
15 Naptown Adrian Beltre (AM) 71 Portland Tom Lampkin
16 Portland Bill Mueller 72 Naptown Luis Lopez
17 Ann Arbor Travis Lee (AM) 73 So Cal Paul Byrd
18 Santa Barbara Mike Grace 74 Naptown Paul Spoljaric
19 Santa Barbara Wilton Guerrero (AM0 75 North Adams Kevin Brown (AM)
20 Iowa Jose Paniagua 76 Ann Arbor Kelvim Escobar (AM)
21 Santa Barbara Kevin Orie (AM) 77 Midwest Jesse Levis
22 Ocala Brett Tomko (AM) 78 Ocala Derek Wallace
23 Long Island Matt Wagner 79 So Cal Brian Boehringer
24 St. Lucie Hideki Irabu (AM) 80 St. Lucie Rodney Myers (p)

Type A Compensation

Bonus

25 East Indy Bubba Trammell (AM) 81 Racine Dennis Springer
26 St. Lucie Shane Mack 82 Motor City Tyler Houston
27 Naptown Eric Ludwick (AM) 83 So Cal Matt Beech
28 Bloomington Marty Janzen 84 Box City Ryan Hancock
Round Two 85 Canyon Country Brant Brown
29 Ann Arbor Rudy Pemberton 86 Hessville Gerald Williams
30 Racine Doug Linton 87 Bloomington Rich Hunter
31 Midwest Aaron Boone (AM) 88 Minnesota David Hajek (AM)
32 Naptown Jason Dickson 89 Nashville Pat Cline (AM)
33 Cook County Jacob Cruz 90 Portland AJ Sager
34 Box City Rod Myers (of) 91 Naptown Rich Garces
35 Richmond Robinson Checo (AM) 92 East Indy Tim VanEgmond
36 Bloomington Mark Wilkins 93 Santa Barbara Ricky Ledee (AM)
37 Hessville Lou Collier (AM) 94 Long Island Chad Mottola
38 Midwest Barry Manuel 95 St. Lucie Todd Dunwoody (AM)
39 Portland Chuck McElroy Round Four
40 Nashville Robert Person 96 Ann Arbor Greg Keagle
41 Cook County Bill Simas 97 Racine Mike Mohler
42 Nashville Ramon Morel 98 Motor City David Doster
43 Portland Bobby Chouinard 99 Cook County Andy Fox
44 Naptown Mark Hutton 100 Crown Point Rafael Bournigal
45 Crown Point Scott Aldred 101 Box City Eddie Perez
46 North Adams Chris Peters 102 Iowa Deion Sanders
47 North Adams Bret Saberhagen 103 Canyon Country Orlando Palmeiro
48 Ann Arbor Jamie Bluma 104 Hessville Terrence Long (AM)
49 Santa Barbara Wendell Magee 105 Midwest Mike Campbell
50 Minnesota Billy Taylor 106 Bloomington Wes Helms (AM)
51 Long Island Kent Bottenfield 107 Wauwatosa Matt Ruebel
52 St. Lucie Kimera Bartee 108 Ann Arbor Billy Ripken
Type B Compensation 109 Nashville Doug Glanville
53 Canyon Country Mike Holtz 110 Santa Barbara Domingo Cedeno
54 Racine Kevin Sefcik 111 Motor City Edwin Diaz (AM)
55 East Indy Curt Lyons (AM) 112 Cook County Roy Halladay (AM)
56 St. Lucie Felix Heredia 113 East Indy Keith Osik
114 North Adams Charles Peterson (AM)
115 East Indy Tom Evans (AM)
116 Santa Barbara Tom Prince
117 Ocala Marc Valdes
118 Crown Point Ramiro Mendoza
119 Long Island Mike Myers