BRASS BASEBALL LEAGUE
1999 SPRING DRAFT

ROUNDS 1-4
ROUNDS 5-8
ROUNDS 9-18

Round 1 Round 3
1 Santa Barbara Orlando Hernandez NYY 55 Santa Barbara Danny Klassen Az
2 Columbus Carlos Beltran KC 56 Metropolis Gil Meche (AM) Sea
3 Florida Russ Ortiz SF 57 Florida CJ Nitkowski Hou
4 North Georgia Jeff King KC 58 Ocala Pablo Ozuna (AM) Fla
5 Stanley Jeremy Giambi KC 59 Stanley Kevin Barker (AM) Mil
6 St. Croix Calvin Pickering (AM) Bal 60 St. Croix Kyle Farnsworth (AM) ChC
7 River Bend Ryan Anderson (AM) Sea 61 River Bend Mike Oquist Oak
8 Stanley Carlos Febles (AM) KC 62 Ocala Joe Crede (AM) ChW
9 Racine Masato Yoshii NYY 63 Racine Paul Bako Det
10 Santa Barbara Michael Barrett (AM) Mon 64 Box City Paul Byrd Phi
11 Columbus Mitch Meluskey (AM) Hou 65 Plaza Wilfredo Rodriguez (AM) Hou
12 Hessville Tyler Green Phi 66 Hessville John Johnstone SF
13 Glen Allen Andy Fox Az 67 Glen Allen Pat Daneker (AM) ChW
14 Santa Barbara Fernando Seguignol Mon 68 North Georgia Jin Ho Cho (AM) Bos
15 Iowa Ben Davis (AM) SD 69 Iowa Odalis Perez (AM) Atl
16 River Bend Brad Penny (AM) Az 70 Plaza Jason LaRue (AM) Cin
17 Santa Barbara Warren Morris (AM) Pit 71 Abilene Jeff Austin (AM) KC
18 Columbus George Lombard (AM) Atl 72 Minnesota Sean Burroughs (AM) SD
19 Abilene Rob Bell (AM) Cin 73 Metropolis Ted Lilly (AM) Mon
20 River Bend AJ Burnett (AM) Fla 74 Bloomington Preston Wilson Fla
21 Wauwatosa Mark Mulder (AM) Oak 75 Wauwatosa Eric Valent (AM) Phi
22 Mexicali Vic Darensbourg Fla 76 Mexicali Gil Heredia Oak
23 Long Island Carlos Guillen Sea 77 Long Island Darryl Strawberry NYY
24 Cook County Carlton Loewer Phi 78 Cook County Joe Fontenot Fla
Type A Compensation Bonus Round
25 Bloomington Alex Escobar (AM) NYM 79 Florida Mark Johnson ChW
26 Santa Barbara Ryan Bradley (AM) NYY 80 Ocala Grant Roberts (AM) NYM
27 Bloomington Brant Brown ChC 81 Minnesota Jason Johnson TB

Round 2

82 Box City Mike Maddux Mon
28 North Georgia Brian Meadows Fla 83 Glen Allen Giuseppe Chiaramonte (AM) SF
29 Monroeville Alex Ramirez (AM) Cle 84 Iowa John Snyder ChW
30 Florida Bobby Smith TB 85 Bloomington Makoto Suzuki Sea
31 Ocala Nick Johnson (AM) NYY 86 Wauwatosa Shane Spencer NYY
32 Stanley Angel Pena (AM) LA 87 Long Island Mike Frank Cin
33 St. Croix Octavio Dotel (AM) NYM 88 Cook County Trenidad Hubbard LA
34 Minnesota Chad Hutchinson (AM) StL

Round 4

35 Minnesota Jason Grilli (AM) SF 89 Santa Barbara John Halama Hou
36 Racine Dave Berg Fla 90 Gem City Steve Parris Cin
37 St. Croix Gary Matthews, Jr. (AM) SD 91 Metropolis Tony Armas, Jr. (AM) Mon
38 Gem City Randy Winn TB 92 Box City Brad Woodall Mil
39 Hessville Eric DuBose (AM) Oak 93 Minnesota Mike Restovich (AM) Min
40 Glen Allen Trot Nixon (AM) Bos 94 St. Croix Blake Stein Oak
41 Metropolis Kerry Ligtenberg Atl 95 Monroeville JM Gold (AM) Mil
42 Iowa Ryan Christensen Oak 96 Minnesota Aaron Myette (AM) ChW
43 Plaza Brian Simmons (AM) ChW 97 Racine Shane Monahan Sea
44 Santa Barbara Rob Fick (AM) Det 98 Box City Terry Jones Mon
45 Stanley Mike Thurman Mon 99 Columbus Wilson Delgado (AM) SF
46 Abilene Jeff Weaver (AM) Det 100 Hessville Mark Harriger (AM) Ana
47 Bloomington Matt Mantei Fla 101 Glen Allen Randy Velarde Ana
48 Wauwatosa Bobby Howry ChW 102 North Georgia Corey Patterson (AM) ChC
49 Plaza Bobby Hughes Mil 103 Iowa Brian Edmondson Fla
50 Long Island Seth Greisinger Det 104 Box City Peter Bergeron (AM) Mon
51 Cook County Dwight Gooden Cle 105 Plaza Rafael Roque Mil

Type B Compensation

106 Metropolis Jack Cust (AM) Az
52 Gem City John Rocker Atl 107 Abilene Eric Munson (AM) college USC
53 Glen Allen Stan Spencer SD 108 Stanley Armando Almanza (AM) StL
54 Box City Bob Henley Mon 109 Wauwatosa Alfonso Soriano (AM) NYY
110 Santa Barbara Mike Redmond Fla
111 Long Island Justin Baughman Ana
112 Cook County Benito Santiago Tor