BRASS BASEBALL LEAGUE
2000 SPRING DRAFT

ROUNDS 1-4
ROUNDS 5-8
ROUNDS 9-24

Round 1

Round 3

1 Florida Tim Hudson 60 Florida Roosevelt Brown
2 Santa Barbara Erubiel Durazo 61 Metropolis Micah Bowie
3 St. Croix Kip Wells 62 St. Croix Bobby Bradley (AM)
4 Racine Chris Singleton 63 Racine Guillermo Mota
5 Metropolis Rafael Furcal (AM) 64 Fleetwood Adam Eaton (AM)
6 Iowa Vladimir Nunez 65 Iowa Francisco Cordero (AM)
7 Glen Allen Todd Ritchie 66 Glen Allen Calvin Murray (AM)
8 Monroeville Brian Daubach 67 Wauwatosa Vince Faison (AM)
9 Brooklyn Scott Williamson 68 Brooklyn Alex Cintron (AM)
10 Plaza Jeff Zimmerman 69 Plaza Adam Dunn (AM)
11 Columbus Ramon Castro 70 Columbus Angel Echevarria
12 Santa Barbara Travis Dawkins (AM) 71 Box City Lou Pote
13 Minnesota Joe Mays 72 Ocala Kurt Ainsworth (AM)
14 Hessville Ryan Rupe 73 Hessville Jason Standridge (AM)
15 Metropolis Josh Hamilton (AM) 74 Minnesota Paul Abbott
16 Ocala Joe Nathan 75 Columbus Dave Borkowski
17 North Georgia Bruce Aven 76 North Georgia Rheal Cormier
18 Santa Barbara Adam Piatt (AM) 77 Monroeville Torii Hunter
19 Ocala Eric Gagne 78 Ocala Jose Santiago
20 Minnesota Ben Broussard (AM) 79 Santa Barbara McKay Christensen
21 Santa Barbara Chin-Feng Chen (AM) 80 Long Island Rick Adadoorian (AM)
22 Columbus Mike Lamb (AM) 81 Cook County Jason Grimsley
23 Bloomington Wilton Veras 82 Bloomington Pete Schourek
24 Fleetwood Abraham Nunez (AM) 83 Plaza Scott Sauerbeck

Comp 1

Bonus

25 Cook County Dan Reichert 84 Glen Allen Mike Venafro
26 Hessville Bobby Witt 85 Iowa Hee Seop Choi (AM)
27 Brooklyn Chad Allen 86 Plaza Luis Polonia
28 Santa Barbara Milton Bradley (AM) 87 Gem City Pedro Borbon
29 Iowa Danys Baez (AM) 88 Minnesota Henry Blanco
30 Glen Allen Barry Zito (AM) 89 Minnesota Jose Cabrera
31 Morris Kerry Wood (from LI) 90 Monroeville Kent Mercker

Round 2

91 Ocala Jeff Wallace
32 Florida D' Angelo Jimenez (AM) 92 Long Island Jimmy Anderson
33 Santa Barbara Tomokazu Ohka (AM) 93 Box City Nick Neugebauer (AM)
34 St. Croix Mike Darr 94 Bloomington Steve Montgomery
35 Racine Joe McEwing 95 Cook County Danny Clyburn
36 Fleetwood Wascar Serrano (AM) 96 Morris Chris Brock
37 Iowa Cesar Izturis (AM)

Round 4

38 Glen Allen Jason Ramano (AM) 97 Florida Sean Lowe
39 Wauwatosa Mark Quinn 98 Santa Barbara Chad Meyers
40 Brooklyn Chris Fussell 99 St. Croix Chad Harville (AM)
41 Stanley Terry Shumpert 100 Racine Brad Clontz
42 Columbus Kevin Millar 101 Florida Ruben Quevedo (AM)
43 Gem City Steve Schrenk 102 Iowa Dave Veres
44 Minnesota Doug Johns 103 Glen Allen Gary Glover (AM)
45 Hessville Dan Perkins 104 Wauwatosa Onan Masaoka
46 Metropolis Benny Agbayani 105 Brooklyn Hong-Chi Kuo (AM)
47 Columbus Jimmy Rollins (AM) 106 Metropolis Wiki Gonzalez
48 North Georgia Eric Owens 107 Columbus Craig Paquette
49 Monroeville Jeremy Powell 108 Gem City Ramon Martinez (SF)
50 Ocala BJ Garbe (AM) 109 Gem City Juan Pena (AM)
51 Fleetwood Steve Lomasney (AM) 110 Hessville Dave Eiland
52 Santa Barbara Byung-Hyun Kim 111 Glen Allen Brian Hunter (Atl)
53 Cook County Jon Garland (AM) 112 Morris Dwight Gooden (from Col)
54 Bloomington Dan Wheeler 113 Stanley Jose Nieves
55 Box City Choo Freeman (AM) 114 Monroeville Jason Dellaero

Comp 2

115 Ocala Jason Ryan
56 Plaza Ben Sheets (AM) 116 Box City Eric Davis
57 Bloomington Pat Mahomes 117 Long Island Robinson Cancel
58 Fleetwood Drew Henson (AM) 118 Cook County Mike Munoz
59 Plaza Ryan Christianson (AM) 119 Bloomington Chris Snelling (AM)
120 Box City Pat Strange (AM)